Sıkça sorulanlar

1) Diş fırçalamaya başlama yaşı kaçtır?

 • Çocuklar 3-4 yaşına geldiklerinde diş fırçalamaya başlamalıdır. Başlangıçta ebeveynlerinin kontrolü altında yapılmalı, macunu yutmamaları sağlanmalıdır.

2) Diş fırçamı ne zaman değiştirmeliyim?

 • Diş fırçası yıprandığı zaman, ortalama  3-6 ayda bir değiştirilmelidir. Yıpranması kullanma sıklığına ve dişleri fırçalarken uygulanan kuvvete bağlıdır. Şekil ve formu değişmişse sağlıklı bir temizlik yapılamayacağı için mutlaka yeni fırça ile devam etmeli.

3) Takma çıkma protez kullanmak istemeyenler için daha başka alternatifler var mıdır?

 • Günümüz diş hekimliğinde yerleştirilmesi için yeterli kemik olduğu takdirde implant uygulamaları (kemiğe vida) ile takma çıkma protez kullanma mecburiyeti ortadan kalkmıştır.

4) Dişleri uyuştururken kullanılan iğnenin vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

 • Dişleri uyuşturmak için kullanılan ilaçlar, hastalıklarda kullanılan her ilaç gibi gerekli dozdan çok fazlası kullanılırsa zararlı olabilir. Geliştirilen son jenerasyon uyuşturucuların yan etkileri çok daha azaltılmıştır. Bir seferde 4-5 adet uyuşturucu iğne yapılabilir ve vücudu uyuşturma etkileri yoktur.

5) Günde üç kez diş fırçalamak gerekir mi?

 • Uzmanlar tarafından ideal sayı üç olarak belirtilmiştir. Ancak sabah, akşam iki kez fırçalamak da yeterli olabilir. Genelde sayı değil, fırçalamanın yeterli sürede ( 2-3 dakika) ve doğru teknikle yapılması önemlidir.

6) Diş iltihaplanmasına antibiyotik kullanmak doğru mudur?

 • Antibiyotik kullanımı diş iltihaplarını tedavi etmez. Sadece akut, ağrılı safhayı kronik hale getirir, ancak iltihap devam eder ve tedavi edilmezse diş kaybına neden olur.Bu yüzden sadece  gerektiğinde Diş Hekimi tarafından önerilir ve tedaviye hazırlık olarak kullanılır. Antibiyotik kullanımına mutlaka Diş Hekimi karar vermelidir, danışılmadan kullanılmamalıdır.

7) Acısız ve ağrısız tedavi mümkün müdür?

 • Ağız içindeki tedaviler lokal anestezi sonrasında (uyuşturma ile) tamamen acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilir.

8) Diş taşı temizliğinin dişlere zararı var mıdır?

 • Doğru ellerde, doğru yöntemlerle yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.

9) Her ağrıyan diş çekilir mi?

 • Kesinlikle hayır. Ağrının sebebi Diş Hekimi tarafından tespit edilip buna yönelik tedavi önerilir. Eğer dişte küçük bir çürük varsa dolgu, sinire ulaşmış bir çürük varsa kanal tedavisi yapılarak diş kurtarılabilir.

10) Hamilelikte diş hekimine gidilir mi?

 • Tavsiye edilen hamilelikten önce diş hekimine gitmek ve oluşabilecek diş problemlerini tespit edip önceden tedavi ettirmektir.Ancak gerekli ise hamileliğin ikinci trimesterinde, yani 3-6 ay arasında tedavi yapılması daha güvenlidir.Uyuşturucu iğne ( lokal anestezi)yapmadan diş tedavileri yapılması tavsiye edilir.  Röntgen gerekli ise mutlaka kurşun önlük kullanılmalıdır.Hamilelik sırasında gerekirse  ağrıyı kesmek için acil tedaviler uygulanabilmektedir.

11) Çocuklar kaç yaşında itibaren diş hekimine götürülmelidir?

 • 3-4 yaşından itibaren diş hekimi  ile tanışma,5-6 yaşından itibaren 6 ayda bir muayene ve periyodik kontrolü gerekmektedir.

12) Kırık dişin tedavisi var mıdır, yoksa çekilir mi?

 • Her kırık diş çekilmez, değişik tedavi yöntemleri ile (dolgu veya kaplama) diş kurtarılabilir.

13) Hassasiyet olan dişlere ne yapılır?

 • Diş hekimi hassasiyetin nedenini belirleyip ona göre gereken tedavi seçeceğini önerir. Hassasiyetin  sebebi çürük ise dolgu yapılır, diş taşları ise diş taşı temizliği gerekmektedir.

14) Estetik dişlerim olsun istiyorum ama dişlerim küçültülmesini istemiyorum, başka bir uygulama şekli var mı?

 • Estetik çok geniş kapsamlı bir kavramdır. Diş hekimi yaptığı muayene sonucunda kişinin beklentilerini de dinleyerek kendisine en uygun seçeneği belirleyip tavsiye edecektir. Ancak günümüzde Seramik ve kompozit laminelerle daha estetik gülüş dizaynı yapılır.Beklentilere en uygun olarak dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan  veya çok küçük minimal ( invazif) törpüleme ile yapılabilir.

15) Protezin akşamları ağızdan çıkarılması gerekir mi?

 • Uzmanlar tarafından dokuların dinlenmesi için protezlerin tüm gün ağızda durmaması tavsiye edilmektedir. Bu yüzden gece yatmadan çıkartılıp sabah takılması uygundur. Protezlerin su dolu protez kutusunda bekletilmesi önerilir. Ayrıca bu suya 15 günde bir veya ayda bir protez temizleme tableti atılabilir.

16) Her yirmi yaş dişinin çekimi yapılmalı mıdır?

 • Her yirmi yaş dişi çekilmez, diş tam olarak çıkmışsa ve çürük yoksa çekilmesine genelde gerek yoktur.Ancak çenede yer yoksa ve dişlerde çapraşıklık ihtimali varsa ortodontik nedenlerle çekilmesi tavsiye edilir.

17) Kanal tedavisi nedir, neden yapılır?

 • Eğer çürük sinirlere kadar geldiyse  veya dişin kök ucunda iltihap varsa sadece dolgu yapmak yeterli olmaz, bununla birlikte dişin kökünde bulunan sinirlerin çıkarılıp  yerinin dezenfekte edilip bu kanalların da sızdırmaz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

18) Yaşlanınca tüm dişleri çektirip protez yaptırmak doğru değil midir?

 • Protez kullanmak çok kolay bir olay değildir, ağızda hareketsiz durması zordur, bu sebeple ağızda kalan her diş protezi tutarak protezin oynamasını engelleyeceğinden tüm dişleri çektirmek kesinlikle tavsiye edilmez.

19) Kabuklu yemişlerin dişle kırmanın ne zararı vardır?

 • Diş minesi vücuttaki en sert kemiktir, ancak yine de dikkat etmek gerekir. Ceviz, fındık ve yer fıstığı kabukları dişi kırıp zarar verebilir.

20) Dolgu yapılan diş yine çürür mü?

 • Eğer yeterli derecede fırçalanmazsa dolgu yapılan diş tekrar çürüyebilir, bununla beraber her dolgunun bir ömrü olduğu unutulmamalıdır.

21) Karbonatla fırçalamak dişleri beyazlatır mı?

 • Bir miktar beyazlatır, fakat bu tür bir temizleme dişlerde aşınmaya sebep olur.

22) Diş beyazlatma nedir? Dişler ne kadar beyazlar? Kalıcı mıdır?Bir zararı var mıdır?

 • Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma yöntemleri daha kalıcıdır ve dişe zarar vermeden, dişi aşındırmadan yapılır. Dişler renklenme nedenine ve dişin koyuluğuna göre birkaç ton açılır. Sigara ve kola gibi asitli içecekler ve aşırı çay kahve tüketimi ile dişin beyaz tonu zamanla bir miktar renk değiştirir, ancak beyazlatma öncesine dönmez. Renk değişikliğinde ihtiyaç halinde hekim tarafından pekiştirme yapılabilir.
  Hekim tarafından veya kontrolünde uygulanmayan yöntemler dişlerde aşınma, sonradan renklenme, aşırı hassasiyet veya ağrıya neden olabilir. Bu yüzden diş beyazlatma kendi kendine yapılmamalı, mutlaka hekime danışılmalı.

23)  Sıcağa ve soğuğa karşı duyarlı dişler için hekime gitmek gerekir mi?

 • Kesinlikle hekim kontrolü gerekmektedir. Muhtemelen çürük veya dişeti hastalığı söz konusudur. Ağrı hafif diye ertelemek problemin büyümesine neden olacaktır.Hekim hassasiyetin nedenine göre teşhis ve tedavi uygular.

24) Çekimden sonra mutlaka tedavi gerekli mi?

 • Çekim sonrası, çekilen dişe komşu dişler boşluğa doğru hareket ederler ve diş dizisi bozulur. Dişlerde boşluklar olması yeni çürüklere, çiğneme fonksiyonunun azalmasına, estetik problemlere, ilerleyen safhalarda yeni diş kayıplarına sebep olabiliyor.Bu yüzden çekim sonrası oluşan boşluğun mutlaka köprü veya implant (kemiğe vida) ile restore edilmesi, doldurulması gerekir.

25) Tüm dişlerin yaşam boyu ağızda kalması mümkün müdür?

 • Tüm dişler, düzenli olarak bakımı yapılırsa, 6 ayda bir kontrol yapılıp hekim tarafından diş kayıpları da önlenirse yaşam boyu ağızda kalabilir.Ne yazık ki rutin kontrol yaptırmak yerine problem veya ağrı çekilmez hale gelince Diş hekimine başvuruluyor. Düzenli kontrol yapıldığı takdirde diş çekimi gerektiren bir durum olmaz, diş problemleri küçükken çözülmüş olur.

26) Sağlıklı bir ağız için neler yapılmalı?

 • Günde 2 veya 3 kez diş fırçalamanın yanı sıra düzenli olarak diş ipi kullanılarak dişlerin temizliği sağlanmalı ve bununla beraber oluşabilecek sorunlara en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için altı ayda bir düzenli kontrole gidilmesi tavsiye edilmektedir.

27) Porselen diş kırılır mı?

 • Porselen dişler de sert gıdalarla çatlayabilir veya kırılabilir, bu dişleri de kullanırken doğal dişlerimiz gibi dikkatli olmalıyız.

28) Hangi durumda porselen diş yapılır?

 • Dişin gövdesinde aşırı madde kaybı söz konusu ise ve bu bölgedeki eksiklik dolgu ile telafi edilemiyorsa; düşme, kırılma riski taşıyorsa porselen kaplama diş yapılır. Bununla beraber estetik amaçla da porselen kaplama yapılabilir.

29)   Çocuklarda diş çürüğü oluşup oluşmaması ebeveynin kontrolünde midir ve çocuğun çürük açısından nasıl bir risk grubunda olduğu öğrenilebilir mi?

 • Evet. Öncelikle iyi ağız bakımı şarttır. Küçük yaşta çocuklar dişlerini doğru fırçalayamayabilirler, bu yüzden büyüklerin yardımı ve kontrolü gerekir. Ayrıca çocukların hangi çürük risk grubunda olduğunu test ettirmek için  Diş hekiminde ‘’Çürük aktivite testleri” veya ‘’ Tükürük Tamponlama Kapasitesi’’testleri yaptırılabilir.

 

30 ) Çocukların diş çürük riski açısından hangi grupta oldukları belirlenince ne yapılır?

 • Her risk grubu için belirlenmiş farklı çürük koruma programları konusunda bilgi verilir ve oluşabilecek yeni çürüklerin önüne geçebilmek için gerekenler yapılır. Bazen sadece 6 ayda bir düzenli  kontrol, bazen dişlere uygulanan fluor vernikler, bazen de  azı dişlerin fissürlerine yapılan Fissür sealing uygulaması gereklidir.

31)  Dişte çürük yapıcı bakteriler nereden gelir?

 • Çürük yapıcı bakteriler normalde insanların ağız florasında bulunur. Yeterli bakım sağlandığında dişlerde çürük oluşmaz ve bu bakteriler zararsız bir sayıda kalır. Eğer ağız bakımı iyi değil ise ve şeker tüketimi fazla ise sayıları çok yükselir ve çürüğe neden olurlar.

 

32)  Diş çürüğü anneden çocuğa bulaşır mı?

 • Toplumumuzda gelenek haline gelmiş bir davranış şekli olan yanlış bir davranıştan söz etmek istiyorum. Annenin, yemeğin sıcaklığını kontrol etmek ve sıcaksa ılıtmak amacıyla sıcak kaşığı çocuğunun ağzını yakmaması için önce kendi ağzına sokup sonra çocuğun ağzına sokmasıyla çürük yapıcı bakterilerin çocuğa bulaşması söz konusu olabilir.Aynı durum biberonun ağıza sokulup çocuğa verilmesiyle de olur.

 

33)  Çürük riski tüm ailede, kardeşlerde aynı mıdır?

 • Tükürüğün yapısı, özellikleri ve dolayısıyla çürük riski, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durum, aynı ailedeki kardeşler için de geçerlidir.

 

34 ) İmplant nedir, ne zaman yapılır?

 • Ağızdaki diş eksikliğini ortadan kaldırmak amacı ile çene kemiklerine yapay diş köklerinin yerleştirilmesidir.Diş implantları tüm dişlerini, arka dişlerini, tek dişini veya diş dizisinde aralıklar oluşturacak şekilde birçok dişini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Diş kaybının hastalarda fonksiyon, estetik, konuşma ve çiğnemede problem yaratmasının yanında psikolojik etkileri de olmaktadır. Hastaların birçoğu kendi doğal dişlerinin değerini dişlerini kaybettikten sonra daha fazla anladıklarını söylemektedirler.

 

35 ) İmplant uygulaması ne zaman tercih edilir? 

 

 • Tek dişini kaybetmiş hastalar klasik köprü protezlerinin yapımında olduğu gibi boşluğun iki yanında bulunan sağlam doğal dişlerinin küçültülmesini istememektedirler. Bu nedenle doğal dişin çekim yapıldığı boşluğun yerine implant yerleştirerek boşluğun iki yanındaki doğal dişlere hiç dokunulmadan dişsizlik ortadan kaldırılmış olur.Özellikle tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda klasik total protez uygulaması sonrası hastaların bir çoğu protezlerin ağızda çok oynadığından şikayet ederler. Bu problem alt çenede daha fazla olmaktadır. Total protez kullanan hastalarda zamanla kemik erimesi sonucunda bu problem daha da artmaktadır. Bu nedenle bu hastalarda implant uygulayarak sabit köprü uygulaması yapılabilmektedir. Eğer hastada sabit köprü protezi için yeterli kemik yoksa, hareketli total protezleri implantlara bağlayarak stabil hale getirilebilir. Dental implantlar aynı zamanda arka dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarda da uygulanarak yine doğal dişlerde olduğu gibi sabit köprü yapılabilmesine imkan kılar.

 

36) İmplant tedavisi ne kadar sürmektedir?

 • İmplant tedavisi bir gün ile 6 ay arasında sürebilir. Bu süreyi implant tipi, hastanın kemik durumu gibi birçok faktör belirlemektedir. Bazen implant uygulaması diş çekimi ile aynı seansta yapılabilmekte. Ancak çekilen diş çok köklü ise veya iltihap varsa 3-6 ay beklemek gerekebilir. Bazen de uygulama için yeterli kemik yoktur, kemik oluşturulup 6 ay beklenir ve öyle implant yapılır.

37)İmplant uygulaması ağrılı bir tedavi midir?

 • İmplant uygulaması sırasında lokal anestezi yapıldığından hasta ağrı duymamaktadır. İmplant uygulaması sonrasında ağrı genellikle 1-2 gün kadar ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

38) İmplant uygulaması herkese yapılabilir mi?

 • İmplant uygulaması hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak yinede sistemik hastalıklar ve kemik miktarı açısından hastanın değerlendirilmesi yapılıp karar verilmesi gerekir. Dikişsiz ve diş etini kesmeden uygulanan implantlar sayesinde kalp, şeker ve tansiyon problemi olan risk grubunda olan hastalarda da güvenli bir şekilde implant uygulanabilmektedir.

39) Beyazlatma dişe zarar verir mi?

 • Diş hekimi kontrolünde ve doğru süre ve aralıklarla uygulanan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit içerikli beyazlatma ürünlerinin dişlere zararı yoktur. Bu materyallerin güvenilirlikleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

40) Dişeti çekilmesi görünümündeki aşınmış dişler tedavi edilebilir mi?

 • Aşınmış dişler, hasta ağzında direkt olarak yapılan kompozit restorasyonlar veya teknisyen tarafından laboratuvar ortamında hazırlanan porselen laminalar ile tedavi edilebilir.

41) Porselen lamina kimlere önerilir?

 • Porselen laminalar, dişlerinde ileri derecede renkleşmeler, konum, şekil veya form bozuklukları görülen kişilere, yeni bir gülüş tasarımı ve yüz estetiği sağlamak amacıyla önerilir.

42)Diş çürüğü önlenebilir mi?

 • Diş çürükleri, doğru diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, antibakteriyel gargaralar ve 3 ila 6 aylık düzenli kontrollerle önlenebilir. Başlangıç çürüklerinin florür uygulamaları ve lazer ile giderilmesi mümkündür.

43)Hangi diş macununu kullanmalıyız?

 • Klinik ve röntgen muayenesi gerçekleştikten sonra hastaların çürüğe mi yoksa dişeti hastalığına mı eğilimli olduğu tespit edilir ve konan tanıya göre diş macunu seçimi hekim tarafından yapılır. Hastada çürük, dişeti çekilmesi, diş aşınması, duyarlılık olup olmaması, hastanın ortodontik tedavi görüp görmediği, sigara kullanıcısı olup beyazlatma gereksiniminin olmasına göre seçilen diş macunu değişebilir.

44)Aralıklı dişler için tedavi seçenekleri nelerdir?

 • Aralıklı dişler, ortodonti, ışıklı dolgular veya porselen laminalar ile tedavi edilebilir. Dişler arasında aşırı aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

45) Kırık dişler ne şekilde tedavi edilebilir?

 • Kırık dişlerin tedavisinde ışıklı dolgular veya porselen laminlardan yararlanılır. Işıklı dolgular ile tek seansta 1 ila 4 dişin tedavisi mümkündür.

46)Amalgam (cıvalı) dolgular değiştirilmeli mi?

 • Amalgam dolgular, hastanın gülme estetiğini etkiliyorsa ,diş ile dolgu arasında aralık oluşmuşsa veya dolgunun kenarında veya altında yeni bir çürük oluşumu varsa değiştirilmelidir. Küçük azılar bölgesinde yapılmış amalgam dolgular genellikle gri yansıması nedeniyle gülme estetiğini bozmaktadır.

47)Dişimizin çürüdüğünü nasıl tespit ederiz?

 • Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalara, basınca karşı hissedilen hassasiyet, dişlerimizin arasına yemek artıklarının kaçması, kötü ağız kokusu çürük nedeniyle olabilir.Bunlardan biri dahi olsa Diş  Hekiminin muayenesi gereklidir.

48) Estetik dolguların, laminaların ömrü nedir?

 • Kompozit laminaların ömrü hasta sigara içmediği takdirde ortalama 5-8 yıl olarak tespit edilmiştir, ancak hafif renk değişimi olabilir.3-4 yıl sonra hafifçe aşındırılıp dolgu ilavesi yapılarak yenilenebilir. Porselen lamina ise yeniden cila gerektirmez, ortalama ömrü travma veya biyolojik sorun oluşmadığı takdirde 10-15 yıldır.

49)Antibiyotikle renkleşmiş dişlerin tedavisi mümkün mü?

 • Hafif ve orta şiddetteki renkleşmeler, diş kliniklerinde özel ışık aletleriyle 2 seansta giderilebilirken, antibiyotik kullanımına bağlı ileri dereceli renkleşmeler, buna ek olarak ev tipi beyazlatma tedavisi de gerektirir. Daha kalıcı beyazlatma için  de 1 saatte yapılan ofis bleaching’e ek olarak ev tipi beyazlatma ile pekiştirme yapılması tercih edilir.

50) Diş hekimliğinde lazer hangi işlemlerde kullanılabilir?

 • Diş hekimliğinde lazer, yumuşak dokularda, dişetinin şekillendirilmesi ve kanama kontrolü amaçlı kullanılırken sert dokularda, çürüklerin temizlenmesinde ve dişlerin hassasiyetinin giderilmesinde kullanılabilir. Ayrıca genellikle esmer hastaların ve sigara kullanıcılarında oluşan koyu renkleşmiş lekeli dişetlerinin beyazlatılmasında lazerin başarılı kullanımı görülmektedir.

51)Kanal tedavisi ne gibi işlemleri içerir?

 • İltihaplanan ve dişin iç kısmında bulunan enfekte doku artıkları temizlenir. Kanalların dezenfekte edilmesini takiben bakterilerin bu bölgeye ulaşmasını engelleyecek kanal dolgusu yapılır.

52)Tedavi sırasında veya sonrasında ağrı duyar mıyım?

 

 • Tedavi sırasında çok nadir vakalar dışında ağrı duyulmaz. Ancak tedavi sonrasında çok hafif ağrı hissi olabilir. Ancak bu ağrı çok basit analjezikler ile kontrol altına alınabilir. Bu ağrının/ hassasiyetin geçici olduğu unutulmamalı. Devam etmesi halinde  tekrar Diş Hekimine baş vurmak gerekir.

 53)Tedavi sonrası dişim ile ilgili nelere dikkat etmem gerekir?

 

 • Tedavi sonrasında dişin üst yapı restorasyonu tamamlana kadar, ısırma ve çiğneme yapılması uygun değildir. Çürüğün ve kanalların temizlenmesi sırasında dişin sert doku miktarında azalma olur. Bu da dişin çiğneme ve ısırma gibi fonksiyonları yerine getirmesine engel bir durum teşkil eder. Tedavisi biten dişin en kısa zamanda üst yapısının tamamlanması gerekmektedir.

54) Kanal tedavisinin alternatifleri var mı?

 

 • Kanal tedavisi çürüğün dişin sinirine ulaşması veya dişin pulpasının ileri derecede iltihaplanması sonrası yapılan bir tedavidir. İltihaplı pulpa uzaklaştırılmadan ve bu bölgenin sızıntıya izin vermeyecek şekilde doldurulması dışında önerilebilecek bir tedavi yoktur. Ancak diş çürüklerinin ilk safhalarında dişe yapılan basit müdahaleler ile dişler çok daha kolay korunabilir.

55)Kanal tedavisi yapılan dişimi ne kadar daha kullanabilirim?

 

 • İyi bir kanal tedavisi sonrası dişin restorasyonunun da en iyi şekilde yapılması kanal tedavisinin başarısını arttıran en önemli faktörlerden biridir. İyi bir kanal tedavisi ve iyi bir restorasyon ile dişin ömür boyu ağızda kalmaması için bir sebep yoktur.

56)İyi bir kanal tedavisi yapılıp yapılmadığını nasıl anlayabilirim?

 

 • Bunun değerlendirilmesi için bir takım klinik ve radyografik kriterlerin incelenmesi gerekir. Bunu da ancak konusunda yeterli bilgiye sahip bir diş hekimi ya da endodontist yapabilir.

57)Tedavi tamamlandıktan sonra ne zaman yemek yiyebilirim?

 

 • Anestezi geçtikten sonra yemek yiyebilirsiniz. Ancak tedavi tamamlanmadıysa ve dişin üzerinde hala geçici dolgu bulunuyorsa, özellikle o dişi kullanırken biraz daha dikkat etmek ve bir süre sert gıdalar tüketmemek faydalı olacaktır.

 58)Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ne gibi semptomlar görülebilir?

 

 • Özellikle ilk 24 saat içinde kendini hissettiren ve azalarak kaybolan bir ağrı görülebilir. Bu ağrı önemsizdir ve anestezi geçmeden alınacak bir analjezik yardımıyla önemli miktarda azaltılabilir.

59) Endodonti uzmanı ne demektir?

 

 • Diş hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra, 2 veya daha fazla yıl endodonti dalında yüksek lisans eğitimi görerek Doktora yapmış diş hekimidir.

60) Protetik tedavi niçin yapılmalıdır?

 • Diş kaybından sonra dişsiz kalan bölgeye komşu dişler zamanla boşluğa doğru eğilir. Karşıt çenedeki dişler ise dişsiz bölgeye doğru sarkar. Böylelikle dişlerin temas ilişkileri bozulur. Dişsiz bölgede kemikte erime meydana gelir. Bu kemik kayıpları hastanın cepheden veya profilden yüzünün görünüşünü etkileyebilir. Bunun yanında kaybedilen dişle beraber kişinin çiğneme etkinliğinde azalma olur. Konuşmada bozukluklar ve estetik problemler de ortaya çıkar. Bu olumsuz değişim sürecini durdurmak için protetik tedavi bir an önce yapılmalıdır.

61)Protezin Amacı Nedir?

 

 • Protez yapmanın amacı kişinin diş kaybıyla olumsuz etkilenen çiğneme, konuşma işlevini kişiye geri iade etmektir. Kaybolan estetik değerleri de yerine koyup kişinin tekrar rahat gülmesi sağlanır. diş kaybıyla oluşabilecek psikolojik rahatsızlıklar giderilir. Bunun yanında protez yapımı ile geride kalan dokuların devamlılığı ve bütünlüğü korunur. Fizyolojik kuvvetlerin devamlılığı sağlanarak kemik erimesi azaltılmış olur.

62)Kulağımın önünde bir yerlerden tıklama, tıkırtı gibi sesler geliyor, neden?

 

 • Bu bölge çene ekleminin olduğu bölgedir. Sağ ve sol tarafta kulağımızın önünde alt çenenin hareketinde rol oynayan çene eklemleri bulunur. Daha çok alt çenenin hareketi sırasında (ağzı açmak-kapamak, esnemek, konuşmak, yemek yemek, sakız çiğnemek, çeneyi sağa ,sola, öne hareket ettirmek) tıklama gibi sesler hissediliyorsa çene ekleminin düzeninin bozulduğu düşünülebilir. Kısaca anlatmak gerekirse çene eklemini oluşturan iki kemik yapı ve arada da fonksiyonlarından biri bu kemik yapıları korumak olan bir disk bulunur. Disk bağlarla alt çenedeki kemik çıkıntısına tutunur. Eğer çene eklemi akut veya kronik bir veya birden fazla etkenle karşılaşırsa bu durum diski tutan bağların uzamasına neden olabilir. Bunun sonucunda disk yerinden oynar – çoğu zaman öne doğru düşer- ve çene hareketleri sırasında disk ve kemik yapı doğru pozisyona gelmeye çalışırken “tıklama” hissedilir.

63) Çenemde hissettiğim tıklama seslerinin oluşması (çene eklemimin düzeninin bozulması) hangi etken nedeniyle olur?

 

 • Genel olarak travmadan söz edilebilir. Bu düşme, trafik kazası, spor yaralanması gibi yüze gelebilecek ani şiddetli (akut) bir darbe olabileceği gibi diş sıkma-gıcırdatma gibi uzun zaman içinde çene eklemlerinin karşılayabileceğinden fazla yüke maruz kalmasına neden olan (kronik) bir travma olabilir. Aynı zamanda sistemik olarak yani diğer tüm eklem bağlarının da zayıf ve uzamaya meyilli olması durumu da (laksatif eklem) çene ekleminin düzenin bozulmasına bir yatkınlık yaratabilir. Bu etkenlerin biri veya birkaçı bir araya gelerek rahatsızlığı başlatabilir. Esas olarak sistemin kaldırabileceğinden fazla bir yüke maruz kalması çene ekleminde rahatsızlıklara neden olabilir.

64) Diş sıktığımı-gıcırdattığımı nasıl anlarım?

 • Diş sıkma -gıcırdatma özellikle uykuda yapılıyorsa fark etmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Çoğu zaman uyku sırasında zaman zaman kuvvetlice diş sıkılsa – gıcırdatılsa bile uyanıldığında bu hatırlanmaz. Ancak bu parafonksiyonun sonuçları hissedilebilir: Sık baş ağrısı çekiliyorsa, özellikle sabah baş ağrısı ile uyanılıyorsa ve bu ağrı daha çok şakaklarda yoğunlaşıyor, kulak önlerinde ve yanaklarda da ağrı hissediliyorsa bu tür baş ağrısının nedeni uykuda diş sıkma- gıcırdatma olabilir. Bu durumda aynı zamanda sabah uyanıldığında yüzde yorgunluk hissi, kahvaltıda ilk lokmaların çiğnenmesinde güçlük de hissedilebilir. Bunun nedeni ise gece boyunca dinlenmesi gereken kasların diş sıkma – gıcırdatma parafonksiyonu nedeniyle uykuda bile çalışması ve yorularak ağrıya neden olmasıdır. Dişlerde aşınma , çatlak veya kırıkların oluşması ve hassasiyetin nedenlerinden biri de diş sıkma-gıcırdatma olabilir. Dil kenarları ve yanak içlerinde diş izlerinin belirgin olarak izlenmesi de diş sıkma-gıcırdatma nedeniyle olabilir.

 

65) Çenem açılmıyor, açmak istediğimde ağrı da oluyor. Bu durum düzelir mi, ağzımı açmam mümkün olacak mı?

 

 • Ağız açmada kısıtlılık olmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle muayene ederek ağız açmada kısıtlılık yaratan etken teşhis edilmelidir. Çene eklemi düzensizliğinin ilerlemiş durumunda da ağız açmada güçlük oluşur. Çiğneme kası spazmlarında da ağız açma sırasında ağrı ve güçlük hissedilebilir. Eğer neden çene eklemi düzensizliği ve/veya çiğnme kaslarındaki spazm ise herhangi bir cerrahi müdahale (ameliyat) gerekmeden tedavisi mümkündür. Bu tedavide dişlerin üzerine yerleştirilen bir kılıf ( splint), gerekirse egzersiz ve ilaçlardan yararlanılır böylece tekrar ağız açıklığı normale gelir ve ağrı geçirilir. Ancak ağız açmada kısıtlılık olduğunda vakit geçirilmeden bu konuda uzmanlaşmış hekimlere başvurulmasının önemi büyüktür. Kısa zaman içinde yapılan müdahale ile hemen aynı gün ağzın açılması da sağlanabilir.

66)Hareketli protezimin kancaları (kroşeleri) dişime zarar verir mi?

 • Hareketli protezde doğal dişlerin üzerinde yer alan metal kısımlar protezin tutuculuğu için gereken önemli parçalardır. Diş hekimi tarafından uygun şekilde planlandığı taktirde dişe zarar vermez. Ancak hastanın protezinin her yerinde olduğu gibi kroşenin dişle temas halindeki iç yüzeyinin temizliğini de ihmal etmemesi gerekir.